Telefon+ 90 (212) 325 67 38 - 325 67 39 - 325 70 39
Cep Telefonu+ 90 (535) 314 43 07

Shrinkleme Nedir?

Shrinkleme , diğer bir ismi ile shrink paketleme, genel olarak plastik bir film yoluyla, herhangi bir ürünün üzerini paketleme ve ya daha önceden ambalaj işlemi yapılmış bir ürünün çevresini paketleme işlemine verilen isimdir.
İngilizce kökenli olan shrink kelimesinin sözlük anlamı küçültmek, daralmak, büzmek, büzülmek, çekmek anlamlarına gelebilmektedir. Shrinkleme- PolyWrapping- Shrink Film Wrapping ise; ürünler üzerine (İki taraflı veya çepeçevre) konulmuş esnek özel plastik filmlerin ısı etkisiyle büzüştürülerek istenen sayıda ürünün bir arada tutulması, bir araya getirilmesi işlemidir. Shrink ambalaj malzemesi poliolefin ve polietilen üretilmektedir.

Shrink Paketleme Nedir?

Ürün/Ürünler imalathaneden çıkarak nihai (son) tüketiciye ulaşıncaya kadar birçok süreçten geçerler. Nakledilmeleri, depolanmaları, raflara konulmaları, alışveriş sepetine yerleştirilmeleri gibi. Tüm bu süreçler yaşanırken ürünlerin istenen sayılarda derli toplu durması, kırılmaması, dökülmemesi, çalınmaması vd. satıcılar ve tüketiciler tarafından istenenlerdir. Shrink Paketleme söz konusu bu isteklerin karşılanması noktasında devreye sokulur.

Shrink Paketleme Hangi Ürünlere Yapılabilir?

Ambalajlı Gıdalar: Yumurta, dondurulmuş ürünler, çay paketleri, dondurma, kuru meyveler, şekerleme kutular. Böylelikle ürünler darbelerden korunur, el değmez, raf ömrü uzar.

Kırtasiye Malzemeleri: Kartlar, Hediye Paketler.

Ecza Malzemeleri: Sertifikasyon şartı, orijinallik garantisi ve ambalaj bütünlüğü istenen ürünler…

Multi Medya: DVD, CD ve Kutuları… Güvenlik kaygısı, orijinallik garantisi ve ambalaj bütünlüğü gibi nedenlerle bu sektördeki üreticiler shrinklemeye yönelmektedir.

Market Ürünleri: Meşrubat paketleri, ayran gibi içecek paketleri, süt ve süt ürünleri, şekerleme ürünleri, kozmetik ürünleri, konserve, su, gıda dışı ürünler…

Promosyonlar: Satılmak istenen ürünlere iliştirilmiş promosyonlar.

Plastik Mamuller: Plastik bardaklar, tabaklar, kaşıklar...

Ev Eşya ve Gereçleri: Mutfaklarda kullanılan bardaklar tabaklar, yemek takımları…

Basılı Ürünler: Kitaplar, dergiler, broşürler ve daha nicesi...

Bunların yanı sıra otomotiv sektörü ve otomotiv yedek parçaları, bilgisayar ve elektronik ürünler, PVC Kapı, cam panel, ahşap, çelik, cam kapı, koliler, kumaş toplar.

Shrink Paketleme ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Shrink Paketleme görsellik açısından da avantajlar verir. Ürünlerin dağılmaksızın bir arada tutulması sağlanır.Nakliye esnasındaki taşıma işlemleri sırasında taşıyıcılara kolaylık sağlarlar. İncir, kayısı ,kuru üzüm gibi kuruyemiş ürünleri shrink paketlemede uygun ambalajlama seçeneğidir. Kitap, dergi gibi basılı ürünlerin belirlenmiş sayıda paketlenmesi shrinkleme yoluyla yapılabilir. Sayılanların yanı sıra; kırtasiye ürünleri, unlu mamuller, çikolata, kozmetik ürünlerinde de shrinkleme yapmak avantajlıdır. Ürünü dış etkilerden koruyarak temiz halde tutarlar. Böylece ürünler müşterilere temiz halde sunulmuş olurlar.

Shrink yapılmış bir ürünün çalınma riski düşer. Shrinkleme müşteriye ürünün kendisi paketi açana kadar başkaca kimseler tarafından açılmadığını ispatlar. Ürünün dış ortamla ilişkisini keserek yağlanma, rutubet, suyun yıpratıcı etkisi ile diğer dış etkilere karşı ürünü korur. Ürünün şeklini alırlar böylelikle ürüne tok ve gergin bir görsellik değeri verirler. Ürünlere albeni kazandırırlar ve satışa hazır hale getirirler. İki ya da daha fazla küçük paketi tek bir paket haline sokarlar.Ürünlere kemirgen veya haşereler tarafından zarar verilmesini engellerler. Dergi gibi ürünlerde ürünün sahibine ulaşmadan okunmaması ve böylelikle kağıt kalitesinin korunmasını sağlarlar. Üzerine kullanım talimatı, barkot gibi kağıtlar yapıştırılması mümkündür.

Shrink Paketleme Sistemi Tercih edilirken Nelere Dikkat Edilmedilir?

Ürünler rafta sunum yapılacak boyutta ise; ince shrink film uygulamaları tercih edilmelidir. Ürünler daha ağır ve grupluysa kalın film ambalaj uygulamaları tercih edilmelidir. Üretim hacmini bilmek ve belirlemek önemlidir. Zira bunların bilinmesi otomatik veya manuel sistemlerin hangisinin kullanılacağına karar vermeyi gerektirir. ShrinkPaketleme sisteminin başkaca sistemlere entegre olup olmayacağı değerlendirilmelidir. Ayrıca shrink makinesi ile yapılacak paketlemelerde ürünlerin maksimum boyutları da hesaplanmalı ve bu konuda sorun çıkarmayacak makineler kullanılmalıdır. Bu makinelerin bazı modelleri çok büyük ebatlarda olabildiğinden dolayı makinenin kurulacağı alanın da göz önünde bulundurulması gerekir. Tüm bu kriterler doğrultusunda en uygun shrink makinesinin belirlenmesi ve satın alınabilmesi mümkün olacaktır. Üstelik böylece üretimi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.


Copyright © Özçağdaş Makina - Shrink Ambalaj Makinaları. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sayfa 0,1831 Saniye'de Oluşturulmuştur.